با آلن دای و ایوانس هانکی، جایگزین‌های احتمالی جانی آیو در اپل آشنا شوید

پس از اینکه جانی آیواعلام کرد تا پایان سال از اپل جدا شده و در شرکت شخصی خود مشغول به کار خواهد شد، ایوانس هانکی و آلن دای، سرپرست‌های تیم طراحی، در تولیدات آینده‌ی اپل نقش بیشتری خواهند داشت.

با آلن دای و ایوانس هانکی، جایگزین‌های احتمالی جانی آیو در اپل آشنا شوید

روز پنج‌شنبه اپل اعلام کرد جانی آیو پس از نزدیک به سه دهه فعالیت در اپل به‌زودی این شرکت را ترک خواهد کرد. او در شرکت خودش به نام LoveFrom مشغول به کار خواهد شد و از آنجا که اپل اولین مشتری این شرکت جدید خواهد بود، آیو همچنان به همکاری نزدیکش با اپل ادامه خواهد داد اما دیگر جزو کارکنان رسمی اپل و اعضای تیم مدیریت نخواهد بود.
مقاله‌های مرتبط:

جانی آیو اپل را ترک می‌کند
کاهش ۹ میلیارد دلاری ارزش سهام اپل، درپی انتشار خبر جدایی جانی آیو
مهم‌ترین و خاطره‌انگیزترین ویدئوهای معرفی محصولات اپل با صدای جانی آیو

هر چند هنوز هیچ کس به‌عنوان جایگزین جانی آیو مشخص نشده است اما اپل در اعلامیه‌ای که خروج آیو از اپل را اعلام کرده بود، به مدیر اجرایی اپل، جف ویلیامز (Jeff Williams) پیشنهاد کرده بود سرپرستان تیم طراحی، ایوانس هانکی (Evans Hankey) و آلن دای (Alan Dye) را به‌عنوان جایگزین آیو در نظر بگیرد.

آیو در این مورد گفته است:

ایوانس، آلن و جِف از نزدیکترین همکاران من بوده‌اند و تیم طراحی اپل تحت رهبری آن‌ها به خوبی رشد خواهد کرد. من به همکاران طراح خودم در اپل کاملاً اعتماد دارم. آن‌ها دوستان خوب من باقی خواهند ماند و امیدوارم بتوانم در سال‌های پیش رو به همکاری‌ام با آن‌ها ادامه دهم.

هانکی در حال حاضر معاون بخش طراحی صنعتی است و این بدین معنا است که او بیشتر در بخش سخت‌افزار فعال خواهد بود. آلن دای معاون بخش طراحی رابط کاربری است و بیشتر در بخشی فعالیت می‌کند که مسئولیت طراحی ظاهری نرم‌افزارهایی را دارد که کاربر نهایی از آن‌ها استفاده می‌کند.

اطلاعات کمی در مورد این دو نفر در دسترس قرار دارد اما هر دو چند سال تحت نظرات آیو فعالیت کرده‌اند و در این زمینه تجربه و اطلاعات لازم را دارند.
آلن دای

Alan Dye

از چپ به راست: آلن دای، جانی آیو و ریچارد هوارت

او دانش‌آموخته دانشگاه سیراکیوس بوده و از سال ۲۰۰۶ در اپل مشغول به کار است. وی در ابتدا به‌عنوان مدیر بخش نوآوری وارد اپل شد. ایده‌ی جالب او برای ساخت جعبه‌ی محصولات در داخل شرکت و رنگ‌آمیزی گوشه‌ی جعبه‌ها برای حذف هرگونه بی نظمی در رنگ، باعث ارتقای او در اپل شد.

او تجربه‌ی فعالیت در پروژه‌ی iOS 7 را داشته و همچنین با آیو همکاری نزدیکی در پروژه‌ی اپل واچ برای طراحی رابط کاربری جدید اپل در دستگاه‌های پوشیدنی در کارنامه‌ی خود دارد. در سال ۲۰۱۵ آیو در مصاحبه‌ای گفته بود:

آلن در طراحی رابط کاربری یک نابغه است و بسیاری از بخش‌های سیستم‌عامل اپل واچ ایده‌های اوست.

پس از اینکه در سال ۲۰۱۵ آیو به سمت مدیر طراحی صنعتی منصوب شد، آلن و ریچارد هوارت (Richard Howarth) سعی کردند تمام نیازهای تیم طراحی را برآورده کنند. اما در سال ۲۰۱۷ که آیو برای اینکه بتواند مدیریت بهتری بر روند کارها داشته باشد به تیم بازگشت.

در دوره‌ای که آن‌ها به‌جای آیو مدیریت می‌کردند، دای به‌صورت منظم در فروشگاه‌های اپل حاضر می‌شد و از آن‌ها بازدید می‌کرد. موضوعی که تنها برای مدیران رده‌بالای اپل اجرایی می‌شد.

از زمان فارغ‌التحصیلی دای تا ورودش به اپل ۹ سال فاصله زمانی وجود داشت. در این مدت او در برندهای Ogilvy وگروه تجاری Mothers’s Brand کار کرده‌ است. وی همچنین به‌عنوان طراح در شرکت خرده‌فروشی Kate Spade فعال بوده است. او مدتی هم به‌عنوان طراح گرافیک آزاد فعالیت می‌کرد و کارهایش توسط مجموعه‌های انتشاراتی بزرگ استفاده می‌شد.
ایوانس هانکی

Evans Hankey

ایوانس هانکی با لباس زرد رنگ بین سایر تیم طراحی اپل

در مورد خانم ایوانس هانکی اطلاعات کمی در دسترس است اما آنچه می‌دانیم این است که سابقه‌ی زیادی در زمینه‌ی طراحی در کارنامه‌ی خود دارد. همچنین از پروفایل لینکدین (LinkedIn) او اینگونه بر‌می‌آید که به‌عنوان طراح صنعتی در اپل مشغول به کار بوده و فارغ‌التحصیل رشته‌ی طراحی صنعتی و تولیدی از دانشگاه استنفورد است.

مشخص نیست هانکی از چه سالی همکاری خود با اپل را آغاز کرده اما مطمئناً بخشی از فعالیت او مدیریت استودیوی طراحی اپل بوده‌ است. تجربه‌ی هانکی در امور طراحی عاملی برای انتخاب او به‌عنوان جایگزین احتمالی آیو بوده است.

مِی لی خوئه (May-Li Khoe) یکی از اعضای سابق تیم طراحی در توصیف هانکی وی را بسیار توانمند و در عین حال کمتر در چشم، شرح می‌کند. او در توییتر خود هانکی را مدیری توانمند توصیف می‌کند و می‌گوید:

اگر بخواهم صریح بگویم، به نظر من او الهام‌بخش بسیاری از ما است.

هانکی درکنار فعالیتش برای کمک به طراحی محصولات اپل، مخترعی با صدها اختراع ثبت شده است. آیو در مصاحبه‌ای در مورد عکسی که از آیفون در کتاب «طراحی شده توسط اپل در کالیفرنیا» (Designed by Apple in Califirnia) گفته بود که این عکس متعلق به هانکی است. او گفته بود:

جالب نیست؟ او گوشی خود را نابود کرده‌ است اما من فکر می‌کنم این عکس یک نکته خیلی قابل‌توجه دارد. به همین دلیل به نظرم آمد که آن را در کتاب قرار دهم. ما دستگاه‌ها را برای استفاده، طراحی می‌کنیم و او از آن‌ها به‌معنای واقعی استفاده می‌کند.

Iphone

پیش‌تر نام ایوانس هانکی در معرفی اپل واچ و بخشی که رابط کاربری برای تماس‌های دریافتی توضیح داده می‌شد، نشان داده شده است.

از آنجا که ایوانس هانکی و آلن دای اکنون نقش‌ برجسته‌ای دارند، احتمالاً در چند ماه آینده و با ارتقای موقعیت شغلی آن‌ها، اطلاعات بیشتری در موردشان منتشر خواهد شد.

 

منبع : زومیت